Biofeedback uroginekologiczny
SPECJALISTA:
Piotr Pecyna
osteopata
Biofeedback EMG jest wiodącym narzędziem nie tylko w terapii i diagnostyce zaburzeń napięciowych miednicy mniejszej, daje specjaliście możliwości obserwacji zachowań czy sprzężeń pochodzących z ciała, skutecznie naświetla problem pacjenta, a specjaliście pozwala go wyeliminować lub zminimalizować. Dzięki temu pacjent jest w stanie po terapii samodzielnie radzić sobie w sytuacjach, które wcześniej stanowiły problem.
Ocena funkcji oraz nauka prawidłowego napięcia dna miednicy jest kluczowa dla dobrania prawidłowego procesu leczenia. Głównym problemem w prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, jest fakt że znajdują się one głęboko ukryte wewnątrz ciała, toteż by poprawnie je kontrolować należy je odpowiednio zwizualizować.
Terapia za pomocą elektrostymulatora sEMG służy poprawieniu pracy mięśni dna miednicy u pacjentek jak i pacjentów z zaburzeniami czynności struktur dna miednicy. Biofeedback jest idealnym dopełnieniem kompleksowego postępowania w uroginekologiii, dzięki któremu jesteśmy w stanie w pełni określić, czym jest prawidłowy skurcz oraz relaks mięśniowy. W wielu schorzeniach miednicy, nieprawidłowa praca przepon powoduje wystąpienie dolegliwości zarówno związanych z nietrzymaniem moczu, stolca, gazów jak i bólowych.
W trakcie biofeedbacku można poprowadzić terapię zarówno z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni lub bez, w przypadku kiedy działanie prądu elektrycznego na organizm jest przeciwskazane (jak w przypadkach nowotworów prostaty po prostatektomii radykalnej czy podczas ciąży pacjentki). Na pierwszej wizycie określamy przy pomocy specjalnej elektrody doodbytniczej lub dopochwowej na specjalnym diagramie, jakie są parametry pracy mięśni dna miednicy. Poprzez naukę odpowiednich zachowań i dzięki ciągłej kontroli wzrokowej, uczymy się prawidłowego napięcia i pracy struktur dna miednicy, by jak najlepiej i jak najszybciej zminimalizować problem, który zgłasza pacjent. Terapia biofeedback powinna zostać wdrożona jak najszybciej w proces leczenia pacjenta.
Podczas terapii pacjent pracuje pod okiem specjalisty, dzięki czemu jest w stanie zrozumieć istotę problemu i nauczyć się np. prawidłowej kontroli dna miednicy, tak by znał swoje ciało na tyle, by móc sobie poradzić w każdej sytuacji.
Dla specjalisty najważniejsza jest skuteczność prowadzonej terapii przy maksymalnym komforcie pacjenta.
Wskazaniem do terapii biofeedback jest:
- obniżenie narządów,
- nietrzymanie moczu,
- ból przy stosunku,
- ból prostatowy,
- ból jąder,
- dyskomfort przy siedzeniu,
- ból, pieczenie cewki,
- ból łechtaczki, sromu,
- parcia naglące,
- częstomocz lub zespół pęcherza nadreaktywnego.